JUTRO wyzwanie Maknety dzień 10

Z adhd w parze idzie prokrastynacja – czyli odkładanie wszystkiego na potem, na jutro.
Nie tylko z adhd – czasem nawyk ten wyrabia się jakoś mimochodem… nie chce nam się za coś zabrać, za coś niefajnego, nudnego, za coś czego nie lubimy. Szukamy sobie wymówek, powodów, innych zajęć. Cholerstwo przykleja się bardzo szybko i wkrótce okazuje się, że nie chce nam się robić i lubianych rzeczy, potem zaniedbujemy obowiązki…

W przypadku addików dodatkowym utrudnieniem jest to, że mają oni trudność z oceną, ile czasu na coś potrzeba. Odkładanie na później wynika z tego, że wydaje im się, że nie ma co się spieszyć. Potem się okazuje, że takich zadań zrobiło się kilka, więc nie wiadomo za co się zabrać, a na dodatek zrobienie ich zabiera dużo więcej czasu, niż się wydawało… i siłą rzeczy przekłada się na jutro.

Addik jest mistrzem w odkładaniu odrabiania lekcji.
Ja też przekładam wiele rzeczy, ale z pełną premedytacją – jeśli jestem zmęczona, to robię coś przyjemnego, a prasowanie przekładam na jutro (co w praktyce oznacza moment, kiedy w szafce nie ma żadnego uprasowanego ciucha. przeważnie prasuję jednak dwa trzy z wierzchu i koniec…).
Znam też taką osobe, który odkłada na jutro dosłownie wszystko – i to jutro nigdy nie jest jutro – to poziom ekspert – jutro czasem wypada za pół roku, mimo tego że codziennie obiecuje, że jutro ;). Wymyśliłam jej ksywkę „Scarlet”.
Znam też jedną mamę chłopca z autyzmem, dla którego pojęcie czasu było trudne do ogarnięcia. I tak sobie wymyśliła, że gdy mały pytał kiedy coś nastąpi, a miało to nastąpić w bliższej lub dalszej przyszłości, mówiła: „Jutro kiedyś” . I mały jakoś rozumiał, że to nie zaraz, ani nie jutro 🙂

Co pomaga? Planowanie – robienie sobie listy zadań. Odhaczenie wykonanych daje kopa do zrobienia kolejnych i dużo trudniej o czymś zapomnieć.
Ja dziś np przełożyłam rzeczy do szafki, która została zmontowana już na 3 dzień po kupieniu i przez 10 dni stała radośnie pusta 🙂

lista zadań, planowanie adhd prokrastynacja

 

4 komentarze

 • wojkam5 mama ADDika

  12 listopada 2015 at 11:53 Odpowiedz

  Do takiego etapu i mi daleko… czasem pomaga metoda 10 minut – czyli jak zrobienie czegoś ma tyle zająć to robić to od razu. I to z czym walczę chyba jak z wiatrakami – odkładanie rzeczy na miejsce…bardzo dużo czasu to oszczędza.
  pozdrawiam i powodzenia w ogarnianiu

 • wojkam5 mama ADDika

  12 listopada 2015 at 11:51 Odpowiedz

  Ja na listy wpisuję tylko te rzeczy dodatkowe – o tych przyziemnych "pamiętam"
  Co do tu i teraz – mój syn ma "tylko" adhd i mimo, że rozumie zaraz i jutro to za wiele sobie nie robi z tego…

 • Olaboga

  11 listopada 2015 at 11:08 Odpowiedz

  Chciałabym umieć ogarnąć tak swój czas, żeby nic nie odkładać na jutro. Albo chociaż tylko trochę zostawiać na kolejny dzień (a już nigdy na kolejne dnie).

 • makneta

  10 listopada 2015 at 23:05 Odpowiedz

  To ja często jestem jak ta twoja Scarlet, żadna lista zadań nie nauczy mnie zajmowania się regularnie przyziemnymi sprawami takimi jak np. prasowanie 😉
  Mój autystyk chyba nie bardzo rozumie jutro, jak coś chce to musi być tu i teraz i nie ma zmiłuj się.

Post a Comment